Як навчити дитину бути успішним

З перших шкільних днів перед батьками учнів постає проблема: як навчити дитину самостійно виконувати домашнє завдання. І чим більше опікуваним ваш малюк був досі, тим складніше привчити його готуватися до школи самому. Так як же це зробити?

Отже, якщо ви хочете, щоб ваша дитина успішно навчався в середніх і старших класах, коли домашні завдання стануть вже досить складними, починати вчити його самостійності слід з самого першого шкільного дня. Поясніть дитині, що уроки — це його прямий обов’язок, і займатися ними він повинен строго певний час кожен будній день. Встановіть для занять такі години, в які ви спочатку зможете контролювати процес виконання домашнього завдання. Контролювати — не означає сидіти і вирішувати задачки разом з дитиною, а спостерігати з боку за тим, щоб він не відволікався на сторонні предмети — телевізор, комп’ютер, іграшки та книги.
У процесі виконання уроків у дитини можуть виникнути труднощі: рано чи пізно він зіткнеться із завданням, яке не зможе вирішити сам. У такому разі йому слід допомогти. Знайдіть схоже завдання або змініть умови вихідної таким чином, щоб вона незначно відрізнялася в цифрах. Потім знайдіть у підручнику спосіб вирішення цього завдання і разом з дитиною знайдіть правильну відповідь. Якщо в процесі спільного вирішення вашого учня «осяє» — не заважайте йому, нехай дійде до кінця завдання сам. Корисним буде також разом пошукати кілька альтернативних рішень завдання. Спробуйте перетворити цей процес у змагання: хто винайде краще рішення — отримає приз. Коли дитина засвоїть спосіб рішення, він без проблем самостійно впорається з вихідною завданням.
Проте буває так, що дитина просто не хоче вчитися. Тоді на допомогу прийде правильна мотивація. Не тисніть на дитину. Просто наочно покажіть йому, що відбудеться у випадку, якщо він не вчитиметься — важка, погано оплачувана робота і низький статус у суспільстві налякають практично будь-якого маленького ледаря. Для контрасту розкажіть дитині про те, що чекає успішного учня: захоплюючі студентські роки, престижна робота і гарну винагороду праці.
Інший випадок — коли дитина хоче вчитися, але не пересилює програму. У такому випадку підхід повинен бути строго індивідуальним і обережним. Батькам такого учня варто проконсультуватися з учителем і шкільним психологом і строго виконувати їхні рекомендації. Головне — не дати школяру втратити віру в себе і свої сили. У школі можливе успішне навчання не тільки за рахунок світлої голови, а й за рахунок посидючості. А проявити себе можна в творчості, спорті та інших областях шкільного життя.
І остання порада. Згадайте себе в школі. Якщо ви не хапали зірок з неба, то не варто чекати цього від дитини. І навпаки — не тисніть на нього своїми відмінними оцінками в школі. Так ви його тільки озлобити або морально принизити. Пам’ятайте, ваша дитина найунікальніший, не порівнюйте його ні з ким і любите таким, яким він є.